Firma – smart geomatic – dołączyła do partnerów antarktycznej wyprawy Katharsis II
23 grudnia 2017
Kolęda żeglarska Katharsis II. (wideo)
24 grudnia 2017

Wyprawa Katharsis II rozpoczęta! „ANTARKTYDA JEST JAK MAGNES” (wideo)

23.12.2017. – Port Cape Town V&A Waterfront

23.12.2017 – jacht żaglowy Katharsis II z kapitanem Mariuszem Koperem i jego (całkowicie polską) ośmioosobową załogą wystartował z Kapsztadu w RPA w antarktyczny rejs, planując okrążenie non-stop najzimniejszego kontynentu Ziemi jak najbliżej jego brzegów: wzdłuż i na południe od 60. równoleżnika szerokości geograficznej południowej. Jak dotąd żaden jacht żaglowy nie opłynął całego kontynentu Antarktydy taką trasą.

Miejsce i czas startu w Kapsztadzie, jak również koordynaty planowanej mety w Hobart w Australii – zostały uzgodnione i zatwierdzone przez Radę Światowych Rekordów Żeglarskich WSSRC w Anglii. Linię startową będącą umownym przedłużeniem głównego falochronu wejściowego do portu w Kapsztadzie, o współrzędnych: 33º53’51.6 S i 018º26’04.1 E, jacht Katharsis II minął 23.12.2017 roku o godzinie 08:56:20 czasu lokalnego (UTC: 06:56:20), czyli polskiego 07:56:20.

Pogoda wyjątkowa jak na okolice Przylądka Sztormów. Podczas mijania linii startu wiał słaby 8- węzłowy wiatr z kierunku północno. Załogę Katharsis II żegnało ciepłe afrykańskie słońce, Kurs jachtu podczas mijania linii startu – 280 stopni.

Nastroje załogi bojowe. Wszyscy tryskają pozytywną energią. Na pokładzie czuć atmosferę entuzjazmu! Z lądu żegnali nas przyjaciele z Kapsztadu, a na wodzie załoga amazonek łodzi Mujaji Dragonboat, płynąc burta w burtę z Kathatsis II przez port. Oddanie cum i ruszenie w rejs było wzruszającym momentem dla całej załogi.

Ostatnie słowa kapitana w momencie oddawania cum

„… to nie rekord jest tu ważny, ale realizacja założonych celów – do zobaczenia w Hobart

Pojawia się szansa na nowy, polski, żeglarski rekord świata. Planowany rejs jest realizowany zgodnie z wymaganiami WSSRC (Światowej Rady Rekordów i Wyników Żeglarskich) oraz Dyrekcji Światowych Rekordów Guinnesa (GWR). Obecny rejs – opłynięcie Antarktydy jak najbliżej lodowego kontynentu w jak najkrótszym czasie, to naturalna konsekwencja dotychczasowych osiągnięć oraz doświadczeń kapitana Kopera, w tym pokonanie arktycznego Przejścia Północno-Zachodniego, czy dopłynięcie do położonej najdalej na południe Zatoki Wielorybiej na antarktycznym Morzu Rossa, dostępnym dla żeglugi jedynie kilka tygodni w roku.

Najkrótszy, oficjalnie odnotowany czas opłynięcia Antarktydy jachtem żaglowym, ale dalej od kontynentu, w pasie między 45 a 60 stopniem szerokości geograficznej południowej, oraz liczony od startu do mety w Australii to 102 dni. Załoga kapitana Kopera planuje zrealizowanie swojego zadania w czasie krótszym.

W załączniku – najnowsze wideo „ANTARKTYDA JEST JAK MAGNES” z ostatnich treningów i przygotowań do startu https://youtu.be/wVQfAdatTtA

Trzymajcie za nas kciuki

– Załoga Katharsis II.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *