Przygotowania do wyprawy dookoła Antarktydy już na ostatniej prostej. Planowany start w ciągu najbliższego tygodnia!
18 grudnia 2017
Firma – smart geomatic – dołączyła do partnerów antarktycznej wyprawy Katharsis II
23 grudnia 2017

Relacja z Katharsis II. Dokładny termin startu – 23 grudnia sobota ok. 8:30 czasu polskiego.

20 grudnia 2017
Cape Town V&A Waterfront Marina

Po krótkich, chwilowych opóźnieniach, spowodowanych oczekiwaniem na odpowiednie okno pogodowe oraz koniecznością odbioru ostatnich dostaw sprzętu, w tym dawno zamówionej kamery termowizyjnej,  ustalono już dokładną datę startu Wyprawy. Kapitan Mariusz Koper po szczegółowej analizie map pogodowych zdecydował, że s/y Katharsis II wyruszy w swój rejs dookoła kontynentu Antarktydy w najbliższą sobotę, 23 grudnia – pomiędzy 08:45 i 09:45 czasu lokalnego czyli 07:45 i 08:45 czasu polskiego. Termin rozpoczęcia  rejsu – zarejestrowanego jako „Sailing Record Attempt” (Próba światowego rekordu żeglarskiego)  uzgodniono już ze Światową Radą Rekordów Żeglarskich (autoryzowaną przez ISAF)  i na miejscu startu będzie oczekiwał specjalny sędzia (Commissioner) WSSR.

Przez ostatni tydzień pogoda w okolicach Przylądka Dobrej Nadziei wyjątkowo nie sprzyjała załodze Katharsis II. Sztormowy wiatr wiejący w porywach ponad 50 węzłów z kierunków przeciwnych do planowanego kursu rejsu powoli ustępuje. Pojawia się okno pogodowe, które Kapitan Koper planuje wykorzystać na starcie.  Załoga i jacht – wszystko jest gotowe, sprawdzone i przygotowane. Po wypłynięciu z Kapsztadu – następny bezpośredni kontakt z cywilizacją nastąpi dopiero za ok. 100 dni, po wykonaniu pętli dookoła kontynentu Antarktydy. Ale wszystko jak zawsze zależy od warunków pogodowych jakie załoga napotka na swojej drodze.

Żeglarze nie lubią kusić losu. Starą tradycją marynarską jest nie rozpoczynanie rejsów w piątek. Ostatni dzień w porcie zostanie wykorzystany na niezbędne odprawy portowe, celne i paszportowe., a także na wypoczynek oraz przygotowanie do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, które załoga Katharsis II spędzi już na oceanie w drodze na przybrzeżne wody Antarktydy.

UWAGA: W momencie startu rejsu planowane jest także uruchomienie specjalnego, nowego trackingu rejsu, o czym powiadomimy oddzielnie. Przypominamy, że Wyprawa Katharsis II ma własny dedykowany kanał wideo na platformie YOTUBE. Pojawiają się tam co najmniej dwa-trzy razy w miesiącu nowe wideo-relacje dotyczące zarówno rejsu jak Akcji Społecznej Hanny Leniec – „Badajmy Się Nie Dajmy Się”, a także projektów naukowych w trakcie Wyprawy, prowadzonych przez profesora Piotra Kuklińskiego pod wspólna nazwą „Antarktyczne Laboratorium”. Zapraszamy do oglądania!

– Załoga Katharsis II

 

Zapraszamy także do obejrzenia najnowszego odcinka dot. Akcji Społecznej Hanny Leniec „Badajmy Się Nie Dajmy Się” (BSNDS) Odc. 7: „NADZIEJA”. Wyprawa Katharsis II Dookoła Antarktydy wzdłuż i na Południe od 60 Równoleżnika S – dedykowana jest profilaktyce i walki z rakiem piersi u kobiet.

Hanna Leniec po rocznej walce z rakiem piersi otrzymała wiadomość od lekarzy że jest zdrowa. Dwanaście miesięcy od operacji – powróciła do Republiki Południowej Afryki aby podjąć realizację swoich marzeń, tam gdzie je zostawiła. Przed nią wielki rejs jachtem żaglowym dookoła Antarktydy….

https://www.youtube.com/watch?v=t_na7doITmk

2 Komentarze

 1. TRUE napisał(a):

  Witam.
  Jestem BAAAARDZO CIEKAW czy Wam się to uda … Jest kilka opcji:
  TAK: Da się opłynąć Antarktydę w około 100 dni.
  TAK: Da się opłynąć Antarktydę wzdłuż jej linii brzegowej, ale w czasie o WIELE dłuższym. 2-3 lata.
  NIE: Wyprawa zostanie przerwana w dziwnych okolicznościach..
  NIE: Nie da się opłynąć Antarktydy…

 2. ARO napisał(a):

  Witam całą załogę !!! , trzymam kciuki za Waszą ANKTARTYDĘ.
  Jestem przekonany że Wam się uda .
  POWODZENIA I WESOŁYCH ŻEGLARSKICH Świąt Bożego Narodzenia.
  Fajnie że można Was śledzić online.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *