II oficer s/y Katharsis II

Hanna Leniec

Kapitan jachtowy, instruktor żeglarstwa, radiooperator SRC, płetwonurek (Advanced Open Water Diver), fotograf II oficer s/y Katharsis II


Z żeglarstwem i morzem związana od 20 lat. Pierwszy kontakt z jachtem miała jako 5 latka na Zalewie Koronowskim, gdzie na krótki rejs zabrała ją starsza siostra. Prawdziwa przygoda z żeglarstwem zaczęła się jednak, gdy jako nastolatka trafiła na harcerski obóz żeglarski do Funki nad Jeziorem Charzykowskim, gdzie zdobyła pierwsze stopnie żeglarskie. Później, w tej samej bazie, jako pomocnik instruktora, a następnie instruktor spędziła kilka kolejnych sezonów, szkoląc młodych adeptów żeglarstwa.

Prawdziwą miłością i fascynacją Hanny okazało się morze. Pierwszą prawdziwie wymagającą wyprawą dla wtedy siedemnastoletniej żeglarski – był miesięczny rejs z Gdyni do Greenock w Szkocji w ramach Cutty Sark Tall Ships’ Races.

Jesienią 2004 roku po raz pierwszy trafiła na pokład żaglowca Zawisza Czarny, gdzie wracała jeszcze kilkakrotnie, początkowo jako załogant, następnie oficer wachtowy, aż została mianowana bosmanem. W trakcie zimowych rejsów na Zawiszy pierwszy raz zetknęła się z lodem na pokładzie jachtu.

W trakcie i po ukończeniu studiów – żeglowaniu poświęcała każdą wolną chwilę, aż stało się ono jej podstawowym zajęciem. Od 2009 roku żegluje po morzach i oceanach na pokładzie s/y Katharsis II, każdego dnia przeżywając wspaniałą przygodę i spełniając swoje wielkie marzenia. Brała udział praktycznie we wszystkich rejsach Katharsis II (z wyjątkiem jednego, z Southampton do Gdańska w październiku 2009 roku).

Razem z Katharsis II brała udział w regatach ARC przez Atlantyk w 2009, Oyster BVI Regatta 2010 oraz w regatach Rolex Sydney – Hobart 2014. Największe wyzwania jakie podejmowała z załogą Katharsis II to wyprawy polarne: pierwsza w 2011 roku na Półwysep Antarktyczny, następnie rekordowo szybkie (25 dni) Przejście Północno-Zachodnie z Atlantyku na Pacyfik w 2012 roku, oraz wyprawa na Morze Rossa w 2015 roku – z dotarciem do najdalej na południe wysuniętego żeglownego akwenu świata, czyli Zatoki Wielorybiej.

Na Katharsis II przepłynęła do tej pory –  91 350 mil morskich.

Po rejsie...