Ireneusz Kamiński

Kapitan jachtowy, instruktor żeglarstwa, operator LRCPierwsze kroki na pokładzie jachtu postawił w wieku 14 lat, jako członek 3. Wodnej Drużyny Harcerskiej w Starogardzie Gdańskim. Żeglarstwa uczył się na Jeziorze Kałębie oraz na Zatoce Puckiej i Gdańskiej. Kolejne rejsy morskie, pod okiem wymagających kapitanów, umożliwiły mu szybkie zdobywanie coraz wyższych stopni żeglarskich oraz instruktorskich.

Zawodowy oficer i nauczyciel akademicki, od 1990 roku związany z Akademią Marynarki Wojennej, gdzie odpowiada m.in. za szkolenie żeglarskie studentów. Jako instruktor zintegrowanego kursu bezpieczeństwa STCW (International Standards of Training, Certification and Watchkeeping) prowadzi zajęcia z zakresu ratownictwa morskiego.

Zainteresowanie sportem oraz zamiłowanie do aktywnego trybu życia doprowadziły do ukończenia dodatkowych studiów podyplomowych na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu (AWFiS) w Gdańsku oraz uzyskaniem uprawnień instruktorskich w kolejnych dyscyplinach.

Przez kilka lat był reprezentantem Wojska Polskiego w żeglarstwie. Kilkukrotnie uczestniczył w cywilnych i wojskowych mistrzostwach Europy, gdzie zdobywał tytuł mistrza i wicemistrza Europy. Dwukrotnie uczestniczył w Światowych Igrzyskach Wojskowych (Military World Games) W trakcie MWG 2011 w Rio de Janeiro zdobył brązowy medal.

Podczas The Tall Ships Races 2013 wraz z załogą studentów Akademii Marynarki Wojennej zwyciężył w regatach na trasie Ryga – Świnoujście, zarówno w klasie C oraz overall.  Poza licznymi startami w regatach, równolegle prowadzi także rejsy pełnomorskie.

Na Katharsis II uczestniczył w regatach – Rolex Sydney – Hobart Yacht Race 2014.

Miłośnik żeglarstwa, nart i kolarstwa MTB.

Mówi o sobie: „jestem szczęśliwym człowiekiem, gdyż moja praca jest moim hobby”.

Po rejsie...