III oficer s/y Katharsis II

Michał Barasiński

Kapitan jachtowy, III oficer Katharsis II


Przygodę z żeglarstwem rozpoczął w harcerstwie, w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Należał do Retmanatu Hufca ZHP Pabianice. Najpierw pod wodzą Zbigniewa Napieracza, a następnie Jarosława Szellera. Były to czasy, kiedy zimą wykonywało się własnoręcznie łódki, na których potem latem, zdobywało się żeglarskie szlify. Praktykę żeglarską zdobywał na wszystkim co było dostępne w szkutni, tzn. na kadetach, ok. dinghy, omegach, zefirach, 470tce i FD. Tam też zdobył pierwszy patent żeglarski.

W 1986 r. rozpoczął studia na wydziale nawigacji Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni. Od tego momentu rozpoczęła się jego przygoda z morzem. W czasie studiów reprezentował uczelnię w regatach na łódkach typu: Petersen 760R, T i 55, Conrad 777, Rubin, Carter 30, Draco, Opal. Brał udział w Operacjach Żagiel i rejsach stażowych na Bałtyku. Po ukończeniu studiów rozpoczął służbę na okręcie ratowniczym ORP Lech gdzie najpierw piastował stanowisko oficera nawigacyjnego, a później dowódcy działu nawigacyjnego. Następnie został zastępcą komendanta Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej, gdzie odpowiadał za stan techniczny i zaopatrzenie jachtów Ośrodka. Podczas służby w Ośrodku opłynął pod żaglami całą północną Europę. Następnie służbowe losy zmusiły go do przeniesienia się do Warszawy, jednakże każdego roku uczestniczył w rejsach stażowych i turystycznych.

10 lat temu pożegnał się z mundurem, ale nie rozstał się z morzem. Dzięki przyjaciołom uczestniczył w prowadzeniu rejsów jesienno-zimowych na Zawiszy Czarnym. Pomagał również Polskiej Organizacji Turystycznej w procesie przygotowań i czarteru STS Fryderyk Chopin na obchody Roku Chopinowskiego. Od 2009 roku emocjonalnie związany z losami s/y Katharsis II, a od 2011 również z s/y Katharsis.

Na Katharsis II brał udział w regatach Atlantic Rally for Cruisers 2009, Oyster  BVI Regatta 2010 oraz Rolex Sydney – Hobart 2014, a także uczestniczył w wyprawach polarnych Katharsis II: Przejście Północno – Zachodnie 2012 i Morze Rossa 2015.

Kocha narty, szanuje morze i nie przepada za bylejakością.

Na Katharsis II przepłynął do tej pory 27 750 mil morskich.

Po rejsie...