Piotr Kukliński

Biolog morza, specjalizacja - rejony polarne. Żeglarz jachtowy, Dive Master PADI


Profesor w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Jednocześnie – naukowiec stowarzyszony w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Znawca ekologii morza, gdzie stara się określić wpływ warunków środowiskowych (np. temperatury) na polarne organizmy morskie. Zajmuje się również taksonomią i klasyfikacją organizmów morskich o nazwie mszywioły. Do tej pory opisał około 20 nowych dla nauki przedstawicieli tego typu.

Był uczestnikiem wielu rejsów badawczych na statkach polskich, norweskich, amerykańskich, w tym w roli kierownika naukowego wypraw arktycznych na s/y Oceania, będącej statkiem naukowo-badawczych Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Także uczestnik wielu ekspedycji polarnych bazujących na lądzie, w tym trzymiesięcznej wyprawy naukowej na Antarktydę 2010/2011 (Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego).

Jego głównym narzędziem poboru prób jest metoda nurkowania swobodnego. Sumarycznie spędził ponad trzy lata w rejonach polarnych włączając w to zarówno Arktykę, jak i Antarktykę. Ma na koncie około 300 nurkowań w tych rejonach.

Do tej pory brał udział w dwóch rejsach s/y Katharsis II, oba w tropikach. Planowana wyprawa dookoła Antarktydy będzie pierwszym polarnym rejsem Piotra na tym jachcie.

Po rejsie...