Wojciech Małecki

Kapitan jachtowy i motorowodny, radiooperator SRC.


Z wykształcenia – zawodowy marynarz, absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni (1987 r.). Żeglarstwo traktuje czysto jako hobby. Przygodę z żaglami rozpoczął w harcerstwie w 1977 roku, jako członek harcerskiej drużyny wodnej. Uczestnik licznych obozów harcerskich pod żaglami na jeziorze – Jeziorak. Przygodę z morzem rozpoczął wiosną 2004 roku na żaglowcu Zawisza Czarny.

Do dzisiaj czynny członek Bractwa Zawiszaków. Na Zawiszy przebył około 3000 mil morskich w ponad 20 rejsach w większości jako I Oficer, jak również jako bosman oraz motorzysta. Organizator i uczestnik wielu rejsów żeglarskich po Bałtyku, Morzu Północnym, Norweskim, Atlantyku, Morzu Śródziemnym. Najciekawsze rejsy: Gedanią na Wyspy Swalbardu i Morze Barentsa w 2011 oraz opłynięcie Wysp Brytyjskich. Ogółem przepłynął w tych rejsach ponad 10 tysięcy mil morskich.

Na Katharsis II  brał udział we wszystkich rejsach wyprawowych. Pierwszym był rejs z Ipswich na Wyspy Kanaryjskie i dalej w regatach przez Atlantyk ARC 2009 na Karaiby. Uczestniczył w kolejnych zmaganiach na pokładzie  Katharsis II podczas Oyster BVI Regatta w 2010 oraz w regatach Rolex Sydney – Hobart w 2014. Brał także udział w trzech wyprawach polarnych: z Tahiti wokół Hornu i dalej na Półwysep Antarktyczny 2010/2011, Przejście Północno – Zachodnie 2012 i Morze Rossa 2015.

Razem z Katharsis II przepłynął 30 450 mil morskich.

Po rejsie...