Powrót
5 listopada 2017
Radio ZET partnerem medialnym wyprawy
10 grudnia 2017

Dwa tygodnie do startu Wyprawy

Kapsztad – Warszawa. Informacja z pokładu s/y Katharsis II. (Update)
V&A Cape Town Marina. 03.12.2017

Pozdrowienia z pokładu jachtu Katharsis II  – obecnie z Cape Town V&A Marina. Po krótkim pobycie w Polsce – do Kapsztadu na jacht powrócili już Hanna Leniec, II oficer i skipper – kapitan Mariusz Koper, dowódca wyprawy “Dookoła Antarktydy wzdłuż i na południe 60 równoleżnika S”.

Rozpoczął się już ostatni etap przygotowań przed planowanym na 20 grudnia startem wyprawy dookoła Antarktydy. Poza Hanną Leniec i Mariuszem Koperem na jachcie są już dwaj członkowie załogi rejsu – kpt. Tomek Grala (I oficer) i Piotr Kukliński – członek załogi, żeglarz jachtowy i profesor PAN – odpowiedzialny za planowane w trakcie Wyprawy – eksperymenty naukowe. W środę – 6 grudnia dołączy reszta ekipy: kpt. Michał Barasiński (III oficer), kpt. Irek Kamiński, sternik jachtowy Robert Kibart, Wojtek Małecki i kpt. Magda Żuchelkowska (IV oficer). Na pokładzie Katharsis II, praktycznie do startu, będzie także Filip Małynicz, który wraz z Tomkiem Gralą “dopieszczają” sprawy techniczne.

Prace na jachcie idą pełną parą. Przed załogą ostatnie tygodnie intensywnych przygotowań, w tym – bardzo ważne – zaprowiantowanie na cztery miesiące (w tym 20 dni zapasu) dla 9 osób załogi. To spore wyzwanie logistyczne.

Udało się już dopiąć wszystkie formalności wymagane przez Radę Rekordów Żeglarskich – Światowej Federacji Żeglarskiej ISAF/WSSRC. O przygotowaniach i o całym rejsie będziemy starali się informować na bieżąca zarówno na naszej stronie (dostępnej także pod łatwiejszym adresem: “dookoła lodu”  www.aroundtheice.pl) jak i na FB. Dla informacji strona Wyprawy od grudnia jest już także w pełni dostępna w wersji angielskiej. Polecamy także nasz kanał na YOUTUBE i INSTARGRAM oraz TWITTER, ten ostatni tylko w wersji angielskiej.

Warto przypomnieć, że wyprawa Katharsis II jest dedykowana promocji profilaktyki walki z rakiem piersi u kobiet. Projekt społeczny autorstwa kpt. Hanny Leniec, pod nazwą “Badajmy Się Nie Dajmy Się” (BSNDS) jest adresowany do żeglarek i ogólnie – do młodych kobiet (i ich rodzin) i jest realizowany od grudnia 2016 we współpracy m.in. z Centrum Onkologii – Instytutem im. Marii Skłodowskiej – Curie.

W oczekiwaniu na rejs na Południe – polecamy specjalną, nową wersję wideo-relacji z poprzedniej wyprawy antarktycznej.  “78. RÓWNOLEŻNIK” to filmowy opis rejsu w 2015 roku jachtu s/y Katharsis II – do położonej najbliżej Bieguna Południowego Ziemi – Zatoki Wielorybiej na antarktycznym Morzu Rossa. Żegluga tam możliwa jest tylko przez około 8 tygodni w roku, kiedy akwen na krótko staje się relatywnie wolny od lodu.. Jak mówi Kapitan Mariusz, rejs na Morze Rossa dotyczył odwiedzin jednego z jedenastu mórz Antarktydy. Tym razem, załoga Katharsis II w trakcie żeglugi dookoła kontynentu – planuje odwiedzić wszystkie.

Film “78. RÓWNOLEŻNIK”, z doskonałymi zdjęciami i w reżyserii Roberta Kibarta obecnie został wzbogacony oryginalną muzyką Jana Gembali. Polecamy:

Kanał YOUTUBE ze wszystkimi wideo – relacjami dot. Wyprawy:
https://www.youtube.com/channel/UCkhL0qH14DfQqplFA_4ZdAg/videos

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *