Sztorm na Morzu Kosmonautów
18 marca 2018
Ostatnia prosta (Zobacz wideo: “Antarktyczna Pętla”)
26 marca 2018

Zamknięcie pętli

20.03.2018, Katharsis II na pozycji 61º57’52″S, 065º04’15″E
Morze Wspólnoty. 87 dni i 12700 mil od startu Wyprawy

20 marca 2018 roku o godzinie 13:44 i 48 sek. czasu uniwersalnego UTC (14:44 i 48 sek. czasu polskiego) jacht Katharsis II z kapitanem Mariuszem Koperem i ośmioosobową załogą okrążył Antarktydę, zamykając pętlę na pozycji: 62o00’28. szerokości geograficznej południowej i 064o53’66. długości geograficznej wschodniej. Wykonanie pełnej pętli po wodach Antarktyki zajęło polskim żeglarzom: 72 dni 5 godzin i 33 minut 44 sek. Cała pętla została wykonana w trakcie żeglugi non-stop cały czas płynąc na południe od 62 stopnia szerokości geograficznej południowej. Takiego wyczynu nie udało się wcześniej dokonać nikomu na świecie.

Głównym celem Wyprawy było okrążenie Antarktydy po przybrzeżnych wodach kontynentu, czyli na południe od 60 stopnia szerokości południowej. Katharsis II od wypłynięcia z Kapsztadu w dniu 23 grudnia 2017 do przecięcia swojego śladu ze stycznia 2018 r. pokonała żeglując non-stop już 12700 mil morskich, w tym 10400 mil po przybrzeżnych wodach Antarktydy.

Podczas dzisiejszej łączności satelitarnej Kapitan Mariusz Koper przekazał:

Podstawowym wyzwaniem naszej Wyprawy było opłyniecie jachtem żaglowym non-stop Antarktydy po jej wodach, czyli na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej. Do tej pory było kilka prób i wypraw, ale nikomu nie udało się zamknąć antarktycznej pętli w jednym rejsie i tak daleko na południe. Całą antarktyczną pętlę wykonaliśmy nie tylko jak zakładał plan, to jest poniżej 60 stopnia szerokości południowej – ale na południe od 62. stopnia. Czyli dokonaliśmy pełnego okrążenia kontynentu Antarktydy poniżej (na południe) od 62 stopnia S. Jesteśmy zmęczeni, ale szczęśliwi. Jednak to jeszcze nie jest koniec Wyprawy. Ze szczytu musimy jeszcze wrócić. Przed nami kolejne 3000 mil do portu w Hobart. Na świętowanie sukcesu przyjdzie czas. Ciągle jesteśmy w Antarktyce, zdani tylko na siebie, tysiące mil morskich od jakiegokolwiek portu. Przez najbliższy tydzień nadal będziemy musieli wypatrywać gór lodowych i zwalniać w nocy. Księżyc jest w nowiu i przy zachmurzeniu widzimy to co przed dziobem tylko przez kamery termowizyjne i radar. Gdy zaczyna padać nie widzimy praktycznie nic. Musimy być ciągle skupieni, by bezpiecznie dopłynąć do Hobart na Tasmanii. Ale zrobiliśmy to po co tu przypłynęliśmy. Dziękujemy za wszystkie życzenia”.

– Mariusz Koper, i cała załoga Katharsis II


Opinie:

Na wiadomość o zamknięciu antarktycznej pętli przez Katharsis II powiedzieli:

Waldemar Heflich, komentator żeglarski dla międzynarodowych stacji TV, redaktor naczelny magazynu “ŻAGLE”:

“…Wspaniała informacja. Pętla wokół Antarktydy w rejsie poniżej szerokości 60S, to jedno z największych osiągnięć współczesnego światowego jachtingu oceanicznego.  Wyrazy największego uznania dla kapitana Kopera i załogi Katharsis II. Brawo Polscy żeglarze…”

Kpt. jachtowy Jarosław Kaczorowski, znany żeglarz, uczestnik wielu międzynarodowych regat, w tym dookoła świata, sędzia żeglarski:

“…Gratulacje dla kapitana Mariusza Kopera i załogi jachtu “Katharsis II” za odwagę żeglowania po najbardziej niegościnnych wodach świata. Także za doskonałe przygotowanie wyprawy. Udane okrążenie Antarktydy po jej wodach nie ma precedensu w historii światowego żeglarstwa, a śmiałością postawionego celu przypomina pionierskie wyprawy Cooka i Bellingshausena”.


O Wyprawie:

POLSKA ŻEGLARSKA WYPRAWA ANTARKTYCZNA KATHARSIS II
Non-stop dookoła kontynentu Antarktydy wzdłuż i na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej.

Celem rejsu jachtu Katharsis II pod komendą kapitana Mariusza Kopera i 8-osobowej załogi (Tomasz Grala, Hanna Leniec, Michał Barasiński, Magdalena Żuchelkowska, Wojciech Małecki, Ireneusz Kamiński, Piotr Kukliński, Robert Kibart), była próba ustanowienia żeglarskiego rekordu świata (na trasie z Kapsztadu, RPA – do Hobart w Australii) podczas żeglugi non-stop dookoła kontynentu i jak najbliżej Antarktydy, wzdłuż i na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej. Cel został zrealizowany: antarktyczna pętla została zamknięta 20 marca 2018 roku, a żegluga po kręgu została dokonana na południe od 62 stopnia szerokości geograficznej południowej

Wyprawa została dedykowana promocji profilaktyki walki z rakiem piersi u kobiet. Projekt społeczny autorstwa kpt. Hanny Leniec, pod nazwą “Badajmy Się Nie Dajmy Się” (BSNDS) jest adresowany do żeglarek i ogólnie – do młodych kobiet (i ich rodzin) i jest realizowany od grudnia 2016 we współpracy m.in. z Centrum Onkologii – Instytutem im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie.

Wyprawa to także wyzwanie naukowe. Podczas wykonywanej pętli wokół Antarktydy załoga pobrała szereg próbek wody w ramach autorskiego programu Instytutu Oceanografii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie. Badania koordynowane są przez członka załogi, prof. PAN Piotra Kuklińskiego i dotyczą rozprzestrzeniania się w oceanach mikro plastiku. W trakcie rejsu Katharsis II bierze także udział w międzynarodowym programie badawczym ARGO.

11 Komentarze

 1. Grzegorz napisał(a):

  Śledziłem Waszą wyprawę prawie codziennie. Serdecznie gratuluję odwagi w wyznaczaniu celów i determinacji w ich osiąganiu. Jako żeglarz szuwarowo-bagienny nie umiem sobie nawet wyobrazić z czym musieliście się zmierzyć…

  Raz jeszcze serdecznie gratuluję!
  Grzegorz

  PS.
  Dokąd teraz?

 2. mondrooteck napisał(a):

  Jesteście WIELCY!!!! Proszę uważać na siebie podczas powrotu! Najwyższy SZACUN!!!!

 3. komandor napisał(a):

  Gratulacje ,gratulacje i jeszcze raz gratulacje za dokonanie tego wielkiego wyczynu stało się po 72 dniach, że to polski jacht z polską załogą ustanowił rekord opłynięcia trudnych wód Antarktydy.Pomyślnych wiatrów do Hobart dużo ciepełka na południowym oceanie.A kciuki trzymamy dalej bo jeszcze kawałek drogi przed wami.AHOJ.

 4. Daria Rybarczyk napisał(a):

  Brawo WY! Gratulacje dla całej załogi. Żeglarskie K2 jest Wasze. Życzymy szczęśliwego przelotu do Hobart, niech Neptun Wam sprzyja. Nadal trzymamy kciuki…

 5. Żeglarze z Wigier napisał(a):

  SUPER WIELKIE I SERDECZNE GRATULACJE od żeglarzy z “POLSKIEJ SYBERII” czyli z podsuwalskich WIGIER !!! CHWAŁA POLSKIM ŻEGLARZOM !!!

 6. Piotr Włodarek napisał(a):

  Ogromne gratulacje! Wiedza, doświadczenie, odpowiedzialność, determinacja, pasja, wytrwałość, odporność – jesteście wzorem do naśladowania przez pokolenia! Bardzo cieszę się z Waszego sukcesu. Życzę spokojnego, szczęśliwego powrotu do portu i – mam nadzieję – spotkania w Polsce (chociażby na kolejnych “Kolosach”. Pozdrawiam gorąco! 😀

 7. Zdzichu Kromka napisał(a):

  JESTEŚCIE NAJLEPSI NA ŚWIECIE!!! Podziwiam Was Wszystkich! Gratuluję z całego serca i życzę bezpiecznego powrotu.
  Jedyne, co mnie ociupinkę martwi: dziś pierwszy dzień wiosny… dokąd Wy pójdziecie na wagary?:)

 8. Arek napisał(a):

  GRATULACJE !!!!

 9. Przemek Lipski napisał(a):

  Gratulacje dla całej załogi 🙂

 10. Bożena Chmielewska napisał(a):

  Pięknie idzie Katharsis 😊10,9 kn… Wyhamujcie w Hobart… Jesteście najlepsi! Najlepsi na świecie.

 11. Basia Miczko napisał(a):

  Na pewno jesteście bardzo szczęśliwi!
  GRATULACJE!!
  To wielki wyczyn i wspaniała wyprawa.
  Wszystkim na pokładzie kłaniam się w pas i biję brawo!

  Pomyślnych wiatrów do samego Hobart!

  PS. Nie mogę się doczekać spotkania z Wami. Mam nadzieję, że będzie jakaś seria spotkań dla szerokiej publiczności.. Przybędę jak tylko odwiedzicie południe Polski!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *