Wyprawa żeglarska po jednych z najtrudniejszych mórz i oceanów świata, trwająca około sto dni – obejmująca opłynięcie Antarktydy, najzimniejszego i najmniej dostępnego kontynentu naszej planety – wyruszyła z Kapsztadu w Republice Południowej Afryki 23 grudnia 2017 roku.
Mariusz Koper i jego w pełni polska załoga planują zamknięcie pełnej pętli antarktycznej na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej jako pierwsi żeglarze na świecie.
Niezależnie od planów sportowych, załoga Katharsis II ma ambicje wypracowania nowej wiedzy na temat niezrównanego środowiska Oceanu Południowego. Wyprawa Katharsis II wokół Antarktydy oferuje wyjątkową możliwość działalności naukowo-badawczej, prowadzonej we współpracy z Instytutem Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IOPAN, partnerskiej jednostki badawczej programu Euro-Argo), reprezentowanym na pokładzie przez wykładowcę Polskiej Akademii Nauk, dr. hab. Piotra Kuklińskiego.
W ramach zaplanowanych prac, z pokładu Katharsis II aktywowano 3 boje – pływaki MOCCA – ARGO w pobliżu 60 stopnia szerokości geograficznej południowej; tym samym rozszerzono globalną sieć badawczą w obszarach słabego pokrycia, w których aktywacja pływaków jest rzadkością.
Źródło: infrastruktura badawcza Euro-Argo, euro-argo.eu; wkład europejski w program aktywacji pływaków MOCCA w wodach antarktycznych.
Link: http://www.euro-argo.eu/News-Meetings/News/Latest-News/MOCCA-deployments-in-Antarctica