Cel osiągnięty! (Wideo)
7 kwietnia 2018
Antarktyczne Laboratorium Katharsis II (ALK2) (wideo) – Odcinek nr 3: “BADANIE OCEANU”
30 kwietnia 2018

Katharsis II – Po rejsie (Wideo: “ZAŁOGA – część 2”)

Mariusz Koper, Katharsis II, Morze Tasmana

Wyprawa Katharsis II dookoła Antarktydy na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej kilka tygodni temu dobiegła końca. Za nami wiele miesięcy przygotowań, a potem 102 dni żeglugi non-stop: z Kapsztadu w RPA do Hobart w Australii, dookoła Antarktydy, najbliżej jak się tylko da najzimniejszego kontynentu Ziemi. Tą drogą i tak daleko na południe nie żeglował jeszcze nikt. To także 102 dni i nocy stałego przebywania ze sobą na morzu, w zamkniętej przestrzeni jachtu dziewięciu jakże różnych członków jednej załogi. To zmaganie z zimnem, sztormami i lodem oraz z własnymi słabościami, w tym niejednokrotnie ze strachem.

Antarktyczna, żeglarska wyprawa Katharsis II zakończyła się sukcesem nie tylko dlatego, że osiągnęliśmy zakładany cel, ale także dlatego, że wracamy z niej jako jeden zespół ludzi, którzy nauczyli się na sobie polegać w każdych warunkach. Dotarliśmy do mety jako zgrana załoga, nawzajem siebie szanująca i dalej chcąca spędzać ze sobą czas. Każdy z nas w tak trudnym rejsie jakoś się zmienił, coś w sobie odkrył, coś przezwyciężył.

Zapraszam do obejrzenia pierwszych emocji i przemyśleń wszystkich uczestników antarktycznego rejsu Katharsis II nagranych tuż po dopłynięciu do mety w tasmańskim Hobart. LINK: https://youtu.be/dH-_flRWPqA

(A jeśli ktoś lubi porównania “przed i po” może także obejrzeć wywiady z tymi samymi osobami, nagrane przed rejsem, w grudniu 2017 roku w RPA. LINK:https://youtu.be/SuHIvqqI_dw?list=PLxVqeOnMPgIKg-lWKcTbO5FRwEpkEjgeb)

– Mariusz Koper, kapitan Katharsis II

 

Żeglarska Wyprawa Antarktyczna KATHARSIS II
Non-stop dookoła kontynentu Antarktydy wzdłuż i na południe od 60° S.

Start: Kapsztad, RPA (23.12.2017) –  Finał: Hobart, Australia (05.04.2018)
Długość trasy: 15 853 milemorskie; czas (wg WSSR): 102 dni, 22 godziny i 53 minuty, w tym okrążenie kontynentu Antarktydy: 10180 milemorskie.

Strona Wyprawy: https://antarcticcircle60s.pl/.

Celem wyprawy Katharsis IIkpt. Mariusza Kopera i jego 8.osobowej załogi (Tomasz Grala, Hanna Leniec, Michał Barasiński, Magdalena Żuchelkowska, Wojtek Małecki, Ireneusz Kamiński, Piotr Kukliński, Robert Kibart), była próba ustanowienia żeglarskiego rekordu świata (na trasie z Kapsztadu, RPA – do Hobart w Australii) non-stop dookoła kontynentu i jak najbliżej Antarktydy, wzdłuż i na południe od 60 stopnia szer. geograficznej południowej. Cel zrealizowano: antarktyczna pętla została zamknięta 20.03.2018 r., a żeglugi po kręgu dokonano na południe od 62 stopnia szerokości geograficznej południowej.

Wyprawę dedykowano promocji profilaktyki walki z rakiem piersi u kobiet. Projekt społeczny II oficera – Hanny Leniec “Badajmy Się Nie Dajmy Się” (BSNDS), adresowano do żeglarek i do młodych kobiet (i ich rodzin). Kampanię prowadzono od grudnia 2016 we współpracy m.in. z Centrum Onkologii – Instytutem im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie.

W trakcie rejsu prowadzono badanie wód antarktycznych, we współpracy z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie oraz w ramach światowego programu naukowego ARGO. Eksperymenty naukowe na pokładzie Katharsis II koordynował Piotr Kukliński, członek załogi, żeglarz jachtowy i profesor PAN.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *